Lifestyle

Soldotna track and field sweeps borough meet


The Soldotna ladies and boys observe and area groups swept the Kenai Peninsula Borough meet Saturday at Justin Maile Field in Soldotna.

On the boys facet, the Stars scored 225.5 factors whereas runner-up Homer had 109.2 and Kenai was third, Seward was fourth, Nikolaevsk was fifth and Nikiski was sixth.

For the ladies, Soldotna scored 194 factors whereas runner-up Homer had 122. Kenai was third, Seward was fourth, Nikiski was fifth and Ninilchik was sixth.

Soldotna coach Phil Leck stated Dylan Dahlgren had the efficiency of the day. The senior threw the discus 162 toes, 11 inches, to interrupt the college document. The earlier document belonged to Ryan Shelton in 2008 at 162—3.

“I came in as a freshman and said by the time I’m a senior I want to walk out the door and break that record,” Dahlgren stated. “To reach that record is a really good feeling.”

As of Saturday night time, Dahlgren’s throw was the most effective within the state by a large margin. The subsequent finest is East’s Eric Bushnell at 146—5.

“For people who don’t understand a whole lot about track and field, that was probably the best performance at any Soldotna athletic event this school year,” Leck stated, additionally giving a nod to state titles gained by wrestlers. “Ryan Shelton was an unbelievable athlete at SoHi in 2008, and this is a school that’s had a good track program.”

April 27, Soldotna throwing coach Galen Brantley Jr. was blissful to get Dahlgren above 150 at 151—2 at a Peninsula Throwers Tri.

Dahlgren handed that milestone and saved going, throwing 159—0 on May 7 and 160—8 on May 10.

“It’s been a lot of hard work,” Dahlgren stated. “Brantley is such a good coach. There’s so many little things that could be a little better and a little bit different. It’s really about changing one little thing at a time.”

Up till the large throw, Dahlgren had struggled Saturday, together with 4 straight scratches. He stated he’s proud he was in a position to collect himself for the large throw, however he additionally desires to be extra constant on the area and state meets.

Dahlgren additionally gained the shot put with a private document of 51—3. The prime mark within the state is Bartlett’s Shaistin Naufahu Gaspar at 52—2.5.

For good measure, Dahlgren additionally completed second within the 100-meter sprint.

“A lot of people don’t realize how well-rounded of an athlete he is,” Leck stated. “A lot of people think he’s just throws.”

Leigh Tacey II defeated Dahlgren within the 100 because the sophomore was on his approach to fairly spectacular day himself. Tacey II additionally gained the 200, 400 and helped Daniel McRorie, James Innes and Nate Johnson to victory within the 1,600 relay.

Soldotna additionally acquired a victory from Johnson within the 800 and the three,200 relay of Elijah Jedlicki, Finnley Loop, Jacob Strausbaugh and Avery Willets.

The Stars are the one Division I faculty within the borough, so whereas the Stars rolled within the workforce scores, athletes from different borough colleges nonetheless had notable performances.

For Homer, Seamus McDonough gained the 1,600 and three,200 and was second within the 800. McDonough has the highest Division II mark within the 3,200. Aiden Brost gained the 110 and 300 hurdles, and Caleb Evans gained the lengthy leap.

For Kenai, Jacob Begich was second within the 200, however his time of 23.71 is the most effective Division II mark within the state. Begich additionally groups with Tyler Hippchen, Reagan Graves and James Sparks on the 400 relay. That workforce has the most effective Division II time within the state and was off that mark Saturday, however nonetheless gained. Sparks, Hippchen, Graves and Ransom Hayes gained the 800 relay.

Another measure of the may of Dahlgren’s throw is that Kenai’s John Wright was a distant second in that occasion in 136—6 — a mark that’s the finest in Division II this season.

Seward’s Tommy Cronin has the highest Division II marks within the lengthy leap and triple leap this season and gained these occasions regardless of being off his private bests.

Nikolaevsk’s Justin Trail gained the excessive leap and was simply 7 inches behind Cronin within the triple leap regardless of going to a college with no observe.

“I told him he has to get to a school with a track and practice,” Leck stated. “He has the ability to win state titles.”

Leck stated his ladies squad pieced collectively the title by getting wins from a variety of athletes. Telotha Braden gained the 100, Kaytlin McAnelly gained the 200, Ellie Burns gained the 400, Jordan Ruffner gained the three,200, Ashlee Anderson gained the discus and Adara Hagelund gained the excessive leap.

Also, the 800 relay of Burns, Braden, Anaulie Sedivy and Katelyn Morrison gained, the 1,600 relay of McAnelly, Sedivy, Burns and Jordan Strausbaugh gained, and the three,200 relay of Annie Burns, Ruffner, Megan Whittom and Avery Walden gained.

For Homer, Gracie Miotke swept the 100 and 300 hurdles, hitting a PR of fifty.05 within the 300 hurdles that’s the finest Division II mark within the state. Miotke additionally helped Alana Prescott, Brightly Thoning and Leah Evans to victory within the 400 relay.

Also for the Mariners, Izzy Fisk gained the shot put and Leah Evans gained the lengthy leap.

For Seward, Robin Cronin launched a PR of 33 toes, 3 inches, within the triple leap. That is the most effective Division II mark within the state. Also for the Seahawks, Hailey Ingalls gained the 800 and 1,600. In the 800, she defeated Nikiski’s Rylee Ellis by one-hundredth of a second within the day’s most dramatic race.

Kenai Peninsula Borough observe and area meet

Saturday at Soldotna High School

BOYS

Team scores: 1. Soldotna, 225.5; 2. Homer, 109.2; 3. Kenai, 101.5; 4. Seward, 43.7; 5. Nikolaevsk, 24; 6. Nikiski, 2.1.

Unified workforce scores: 1. Homer, 63.5; 2. Soldotna, 47.5.

100 meters — 1. Tacey II, Sol, 12.06 seconds; 2. Dahlgren, Sol, 12.16; 3. Begich, Ken, 12.31; 4. Babcock, Sol, 12.45; 5. Graves, Ken, 12.50; 6. Williams, Sol, 12.58.

100 unified — 1. Moore, Sol, 14.92; 2. Bouschor, Sol, 15.10; 3. Heistumen, Sol, 18.70; 4. Freeman, Hom, 18.93; 5. Parkinson, Hom, 38.51; 6. Moore, Sol, 42.28.

200 — 1. Tacey II, Sol, 23.36; 2. Begich, Ken, 23.71; 3. Sewell, Sol, 24.21; 4. Innes, Sol, 24.22; 5. Williams, Sol, 24.80; 6. Graves, Ken, 24.89.

400 — 1. Tacey II, Sol, 53.53; 2. Innes, Sol, 56.23; 3. Seneff, Hom, 56.81; 4. Loop, Sol, 56.81; 5. Gordon, Hom, 57.72; 6. Hayes, Ken, 58.75.

800 — 1. Johnson, Sol, 2:02.36; 2. McDonough, Hom, 2:05.09; 3. Jedlicki, Sol, 2:09.89; 4. Fallon, Ken, 2:15.93; 5. Seneff, Hom, 2:23.02; 6. Weisser, Hom, 2:27.11.

1,600 — 1. McDonough, Hom, 4:36.23; 2. Fallon, Ken, 4:37.48; 3. Strausbaugh, Sol, 4:59.97; 4. Laker, Ken, 5:01.00; 5. Loop, Sol, 5:25.93; 6. Weisser, Hom, 5:28.79.

3,200 — 1. McDonough, Hom, 10:02.69; 2. Willets, Sol, 11:25.09; 3. Smith, Ken, 11:57.43; 4. Trobaugh, Sew, 13:03.13; 5. Walker, Ken, 16:44.00.

110 hurdles — 1. Brost, Hom, 17.52; 2. Evans, Hom, 17.75; 3. Mellon, Sol, 17.80; 4. Sparks, Ken, 18.59; 5. Byrd, Ken, 19.45; 6 (tie). Hill, Sew, Hayes, Ken, 20.01.

300 hurdles — 1. Brost, Hom, 43.88; 2. McRorie, Sol, 45.14; 3. Hayes, Ken, 46.40; 4. Michael, Sol, 47.38; 5. Sparks, Ken, 47.88; 6. Carroll, Hom, 47.93.

400 relay — 1. Kenai (Hippchen, Graves, Begich, Sparks), 47.04; 2. Soldotna, 47.92; 3. Homer, 48.85; 4. Soldotna, 49.74.

400 relay unified — 1. Soldotna (J. Moore, N. Moore, Radeck, Spies), 1:28.69; 2. Homer, 1:31.75.

800 relay — 1. Kenai (Sparks, Hippchen, Graves, Hayes), 1:39.92; 2. Homer, 1:45.14; 3. Homer, 2:02.11.

1,600 relay — 1. Soldotna (Tacey II, McRorie, Innes, Johnson), 3:44.55; 2. Homer, 3:49.74; 3. Kenai, 3:57.17; 4. Soldotna, 3:58.98.

3,200 relay — 1. Soldotna (Jedlicki, Loop, Strausbaugh, Willets), 9:11.18; 2. Homer, 9:48.90; 3. Seward, 12:03.60.

Shot put — 1. Dahlgren, Sol, 51 toes, 3 inches; 2. Miller, Sol, 39—5; 3. Steger, Sol, 38—9.5; 4. Whittom, Sol, 37—1.5; 5. Porter, Nik, Katzenberger, Sol 35—8.5.

Shot put unified — 1. Smith, Hom, 21—7; 2. Trissel, Hom, 20—9; 3. Heistumen, Sol, 20—2; 4. Moore, Sol, 10—1.5; 5. Parkinson, Hom, 9—.5; 6. Freeman, Hom, 8—1.5.

Discus — 1. Dahlgren, Sol, 162—11; 2. Wright, Ken, 136—6; 3. Trail, Niko, 115—5; 4. Tuisaula, Sol, 112—7; 5. Whittom, Sol, 107–9; 6. Montoya, Sol, 103—5.

High leap — 1. Trail, Niko, 5—10; 2. Sewell, Sol, Cronin, Sew, 5—6; 4. Bengimin Ambrosiani, Sew, Nickolas Ambrosiani, Sew, 5—2; 6. Carroll, Hom, Mullins, Nik, Quiner, Nik, Hill, Sew, Ellis, Nik, 5—0.

Long leap — 1. Cronin, Sew, 18—10; 2. Sewell, Sol, 18—8.25; 3. McRorie, Sol, 17—11; 4. Hippchen, Ken, 17—9.75; 5. Mellon, Sol, 17—5.5; 6. Martin, Ken, 17—1.5.

Long leap unified — 1. Evans, Hom, 18—6.75; 2. Smith, Hom, 14—5; 3. Freeman, Hom, 14—2; 4. Trissel, Hom, 13—8; 5. Bouschor, Sol, 12—10; 6 (tie). Heistumen, Sol, Parkinson, Hom, 9—0.

Triple leap — 1. Cronin, Sew, 39—9.25; 2. Trail, Niko, 39—2.25; 3. Martin, Ken, 38—4.5; 4. Seneff, Hom, 38—3; 5. Johnson, Sol, 37—4.5; 6. McRorie, Sol, 35—5.75.

GIRLS

Team scores: 1. Soldotna, 194; 2. Homer, 122; 3. Kenai Central, 73.5; 4. Seward, 69; 5. Nikiski, 28.5; 6. Ninilchik, 4.

Unified workforce scores: 1. Soldotna, 76; 2. Homer, 31.

100 — 1. Braden, Sol, 13.97; 2. Prescott, Hom, 14.05; 3. McAnelly, Sol, 14.06; 4. Grieme, Ken, 14.07; 5. Evans, Hom, 14.23; 6. Hershberger, Ken, 14.35.

100 unified — 1. Homer unified, 15.45; 2. Babcock, Sol, 15.75; 3. Brown, Sol, 17.14; 4. Frederickson, Sol, 17.40; 5. Black, Hom, 17.51; 6. Dye, Hom, 25.50.

200 — 1. McAnelly, Sol, 29.08; 2. Stock, Nik, 29.27; 3. Prescott, Hom, 29.28; 4. Ehret, Sol, 29.76; 5. Burns, Sol 30.07; 6. Hershberger, Ken, 30.42.

400 — 1. E. Burns, Sol, 1:05.27; 2. McDonough, Hom, 1:07.62; 3. Thoning, Hom, 1:08.21; 4. Sieminski, Sew, 1:09.51; 5. Miotke, Hom, 1:09.87; 6. Dement, Sol, 1:13.02.

800 — 1. Ingalls, Sew, 2:35.45; 2. R. Ellis, Nik, 2:35.46; 3. McDonough, Hom, 2:53.25; 4. Buhr, Nin, 3:03.36; 5. Black, Hom, 3:10.91; 6. Thisakulwong, Sol, 3:39.80.

1,600 — 1. Ingalls, Sew, 5:29.46; 2. Sieminski, Sew, 5:49.84; 3. Badajos, Hom, 5:51.18; 4. Moss, Ken, 6:04.65; 5. Field, Hom, 6:10.15; 6. McDonough, Hom, 6:10.32.

3,200 — 1. Ruffner, Sol, 12:48.00; 2. Whittom, Sol, 13:19.01; 3. Badajos, Hom, 13:34.26; 4. Gordon, Sol, 14:35.61; 5. Taylor, Ken, 15:58.00.

100 hurdles — 1. Miotke, Hom, 18.40; 2. Schwenk, Sol, 18.54; 3. Hershberger, Ken, 19.67; 4. Hagelund, Sol, 20.12; 5. Fischer, Sol, 20.25; 6. Dow, Sew, 21.35.

300 hurdles — 1. Miotke, Hom, 50.05; 2. McAnelly, Sol, 50.58; 3. Sedivy, Sol, 52.85; 4. Schwenk, Sol, 58.19; 5. Fischer, Sol, 58.23; 6. Hack, Ken, 1:03.86.

400 relay — 1. Homer (Prescott, Thoning, Miotke, Evans), 54.91; 2. Soldotna, 55.63; 3. Kenai, 56.10; 4. Soldotna, 1:00.44; 5. Seward, 1:00.85.

400 relay unified — 1. Soldotna (Frederickson, Nye, Phippin, Boots), 1:18.55; 2. Homer, 1:25.42.

800 relay — 1. Soldotna (E. Burns, Braden, Sedivy, Morrison), 1:56.24; 2. Nikiski, 2:01.74; 3. Seward, 2:07.17.

1,600 relay — 1. Soldotna (McAnelly, Sedivy, E. Burns, Strausbaugh), 4:33.81; 2. Kenai, 4:55.42.

3,200 relay — 1. Soldotna (A. Burns, Ruffner, Whittom, Walden), 10:40.10; 2. Kenai, 10:49.50; 3. Homer, 11:20.90.

Shot put — 1. Fisk, Hom, 31—9; 2. Beck, Ken, 31—3.5; 3. H. Anderson, Sew, 31—2.5; 4. Bernard, Ken, 29—6.5; 5. A. Anderson, Sol, 27—5.25; 6. Morris, Sol, 26—11.

Shot put unified — 1. Brown, Sol, 18—4; 2. Frederickson, Sol, 17—5.5; 3. Babcock, Sol, 17—1; 4. Dye, Hom, 9—4.5; 5. Phippin, Sol, 8—10.

Discus — 1. A. Anderson, Sol, 94—4; 2. Beck, Ken, 90—8; 3. H. Anderson, Sew, 88—8; 4. Cress, Hom, 86—10; 5. Werner, Sol, 85—5; 6. Morris, Sol, 84—3.

High leap — 1. Hagelund, Sol, 4—10; 2. Morrison, Sol, 4—8; 3. Thoning, Hom, 4—2.

Long leap — 1. Evans, Hom, 14—10.25; 2. Grieme, Ken, 14—9; 3. Cronin, Sew, 14—8.75; 4. R. Ellis, Nik, 14—1; 5. Chavarria, Sol, 13—9.5; 6. Thoning, Hom, 13—1.75.

Long leap unified — 1. Brown, Sol, 11—2; 2. Frederickson, Sol, 8—10; 3. Dye, Hom, 5—5; 4. Phippin, Sol, 4—0.

Triple leap — 1. Cronin, Sew, 33—3; 2. Morrison, Sol, 31—6; 3. Hagelund, Sol, 30—9.5; 4. Wilson, Ken, 30—3.75; 5. Sisley, Sol, 29—7; 6 (tie). Z. Ellis, Nik, Hamilton, Ken, 29—5.5.

Nikiski’s Rylee Ellis and Seward’s Hailey Ingalls duel in the 800 meters at the Kenai Peninsula Borough meet Saturday, May 14, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Nikiski’s Rylee Ellis and Seward’s Hailey Ingalls duel within the 800 meters on the Kenai Peninsula Borough meet Saturday, May 14, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Seward’s Robin Cronin wins the triple jump at the Kenai Peninsula Borough meet Saturday, May 14, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Seward’s Robin Cronin wins the triple leap on the Kenai Peninsula Borough meet Saturday, May 14, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Homer’s Gracie Miotke wins the 300 hurdles at the Kenai Peninsula Borough meet Saturday, May 14, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Homer’s Gracie Miotke wins the 300 hurdles on the Kenai Peninsula Borough meet Saturday, May 14, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Homer’s Seamus McDonough was first and Kenai Central’s Greg Fallon was second in the 1,600 meters at the Kenai Peninsula Borough meet Saturday, May 14, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)

Homer’s Seamus McDonough was first and Kenai Central’s Greg Fallon was second within the 1,600 meters on the Kenai Peninsula Borough meet Saturday, May 14, 2022, at Justin Maile Field at Soldotna High School in Soldotna, Alaska. (Photo by Jeff Helminiak/Peninsula Clarion)






Source hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close