Lifestyle

Olympian wins Kachemak Ski Marathon


The Kachemak Ski Marathon was held Saturday in and round Homer, drawing a pair of skiers who had just lately competed within the Winter Olympics.

JC Schoonmaker, who competed in Beijing and skis for the University of Alaska Anchorage, received the 42-kilometer males’s race in 1 hour, 58 minutes, 5 seconds. Anchorage’s Gus Schumacher, who additionally competed in Beijing, was fourth within the 42K in 1:58:25.

The girls’s 42K went to Anchorage’s Astrid Stav, one other UAA skier, in 2:06:29. Anchorage additionally swept the 25K occasion, with Dante Petri successful the lads’s race in 1:34:04, and Nancy Pease, who’s within the Alaska Sports Hall of Fame for her mountain working resume, successful the ladies’s race in 1:43:34.

The 13K went to a pair of Homer skiers — Lia Calhoun in 1:15:30, and Bill Jirsa in 1:04.

Kachemak Ski Marathon

Saturday in Homer

WOMEN

13 kilometers — 1. Lia Calhoun, Homer, 1 hour, quarter-hour, 30 seconds; 2. Rachel Lord, Homer, 1:15:40; 3. Karen Marquardt, Homer, 1:20:30; 4. Kim Sweeney, Homer, 1:22:30; 5. Lyn Maslow, Homer, 1:27:30; 6. Paula Godfrey, Homer, 1:50:15; 7. Sherry Stead, Homer, 1:58:30.

25 kilometers — 1. Nancy Pease, Anchorage, 1:43:34; 2. Katie Marden, Homer, 1:46:39; 3. Anna Williams, Homer, 1:46:47; 4. Debbi Wrigley, Anchorage, 1:53:09; 5. Oceana Wills, Homer, 1:54:41; 6. Ali Parker, Anchorage, 1:57:37; 7. Natalie King, Palmer, 2:01:55; 8. Jane Wiebe, Homer, 2:10:31; 9. Juli-Ann Slimpoeg, Anchorage, 2:21:40; 10. Julie Bladel, Anchorage, 2:22:56; 11. Whitney Harness, Homer, 2:24:54; 12. Jaela Marchbanks, Homer, 2:29:12; 13. Niva Flagstad, Anchorage, 2:46:14; 14. Lindsey Flagstad, Anchorage, 2:46:15; 15. Yvonne Leutwyler, Homer, 2:52:31; 16. Gabbie Tews, Soldotna, 2:52:38; 17. Lela Fallon, 2:52:39; 18. Emily Sloth, Homer, 3:05:16; 19. Sydney Thielke, Homer, 3:05:16; 20. Julie Truskowski, Anchorage, 3:29:52; 21. Teal Hall-Hetrick, Homer, 3:29:53; 22. Emma Laukitis, Homer, 4:19:25; 23. Morgan Edminster, Homer, 4:20:51; 24. Claire Neaton, Homer, 4:21:34.

42 kilometers — 1. Astrid Stav, Anchorage, 2:06:29; 2. Alison Arians, Anchorage, 2:12:46; 3. Tuva Bygrave, Anchorage, 2:19:41; 4. Anna Engel, Anchorage, 2:30:31; 5. Kristin Vantrease, Anchorage, 2:49:35; 6. Megan Corazza, Homer, 2:49:43; 7. Melissa Smith, Soldotna, 3:03:14; 8. Jessie Goodrich, Homer, 3:09:21; 9. Sue Forbes, 3:17:04; 10. Jennifer Bando, Homer, 3:24:22; 11. Emily Lints, Homer, 3:25:42; 12. Faustine Bernadac, Fairbanks, 4:38:43; 13. Margaret Spencer, Anchorage, 4:48:13; 14. Becky King, Homer, 5:21:22.

MEN

13 kilometers — 1. Bill Jirsa, Homer, 1:04; 2. Richard Gustafson, Homer, 1:28:10; 3. Gene Backus, Wasilla, 1:30:30.

25 kilometers — 1. Dante Petri, Anchorage, 1:34:04; 2. Leif Jaworski, Homer, 1:45:21; 3. Brad Marden, Homer, 1:46:39; 4. Jeffrey Helminiak, Kenai, 1:56:43; 5. Justin Hansen, Kenai, 1:59:14; 6. Scott Hauser, Homer, 2:01:05; 7. Dale Plant, Bellingham, 2:01:05; 8. David Kaufmann, Homer, 2:08:39; 9. Zane Tews, Soldotna, 2:14:58; 10. Aksel Flagstad, Anchorage, 2:15:57; 11. Michael Wise, Homer, 2:17:38; 12. Bill Spencer, 2:18:22; 13. Tanner Stengel, Homer, 2:20:20; 14. Travis Brown, Homer, 2:20:36; 15. Brandon Phillips, 2:25:02; 16. Eric Pederson, Homer, 2:39:17; 17. Larry Tews, Soldotna, 2:47:47; 18. Steven Gist, Kenai, 2:50:24; 19. Rhys Borland, Homer, 3:03:22; 20. Mitchell Ruimveld, Homer, 3:13:20; 21. Hal Shepherd, Fritz Creek, 3:18:58; 22. Beau Berryman, Homer, 3:23:42; 23. Don Pitcher, Homer, 3:32:19; 24. John Roedl, Homer, 3:52:45; 25. Wilfrid Roedl, Homer, 4:09:53; 26. Jacob Privat, 4:20:53; 27. Harry Fromm, 4:21:33.

42 kilometers — 1. JC Schoonmaker, Anchorage, 1:58:05; 2. Magnus Noroey, Anchorage, 1:58:07; 3. Espen Persen, Anchorage, 1:58:12; 4. Gus Schumacher, Anchorage, 1:58:25; 5. Toomas Kollo, Anchorage, 1:58:25; 6. Sigurd Roenning, Anchorage, 2:02:51; 7. Trond Flagstad, Anchorage, 2:03:12; 8. Connor Scher, Anchorage, 2:06:27; 9. Seth Downs, Hilden, 2:08:02; 10. Brian Bonney, Anchorage, 2:12:52; 11. Elias Oswald, 2:14:58; 12. Vebjorn Flagstad, Anchorage, 2:14:59; 13. Andrew Kastning, Anchorage, 2:16:50; 14. Jeff Kase, Palmer, 2:22:00; 15. Randal Bladel, Anchorage, 2:29:20; 16. Robert Whitney, Anchorage, 2:32:02; 17. Michael Wise Jr., Homer, 2:38:14; 18. Jody Goodrich, Homer, 2:44:54; 19. Ethan Styvar, Homer, 2:44:55; 20. Patrick Carnahan, Anchorage, 2:45:36; 21. Carl Oswald, Anchorage, 2:52:08; 22. Jason Herreman, 2:55:12; 23. Avo Kirsipuu, Anchorage, 2:56:22; 24. Dan Miotke, Homer, 3:21:27; 25. Patrick Miller, Homer, 3:30:01; 26. Seth Adams, Fairbanks, 4:41:03; 27. Tony Perelli, Homer, 5:21:22.






Source hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.